Ασχολίες : Τεχν. Η/Υ και δικτύων
Χιούμορ : καλό
Registration date : 13/04/2008

Απ΄ το χέρι και στον τίτλο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ΄ το χέρι και στον τίτλο   Απ΄ το χέρι και στον τίτλο EmptyΔευ Απρ 14, 2008 1:18 am

ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ: ΜΕ ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ» ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Φιέστα για τον 11ο τίτλο τα τελευταία 12 χρόνια ετοιμάζει ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός στο τελευταίο ματς με τον Ηρακλή στο Καραϊσκάκη, ύστερα από τη χθεσινή θριαμβευτική νίκη με 4-1 επί της SΚΟDΑ Ξάνθης στα Πηγάδια. Ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς είχε την τιμητική του στην Ξάνθη καθώς πέτυχε χατ τρικ. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα των Παπαδημητρίου, Τζόρτζεβιτς. Οι δύο ποδοσφαιριστές ζήτησαν επιτακτικά από τον διαιτητή Κασναφέρη τη δεύτερη κάρτα και την πήραν στο 88΄. Ο Παπαδημητρίου για να εκτίσει την ποινή του στο τελευταίο παιχνίδι με τον Εργοτέλη και να μη χρωστάει αγωνιστικές τη νέα περίοδο και ο Τζόρτζεβιτς για να εκτίσει την ποινή του στον αγώνα ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Θρασύβουλο και να δώσει το «παρών» στο φινάλε του πρωταθλήματος.
«Νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές» φώναζαν ρυθμικά οι περίπου 2.000 φίλοι των «ερυθρολεύκων», ενώ οι περισσότεροι φίλοι των γηπεδούχων είχαν αποχωρήσει κατά τη διάρκεια του β΄ ημιχρόνου από το γήπεδο όταν η ομάδα τους δέχτηκε τέταρτο γκολ και ήταν αδύνατο να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα.
Ο Χοσέ Σεγκούρα παρέταξε τον Ολυμπιακό με το σύστημα 4-4-2. Τοποθέτησε τον Μήτρογλου δίπλα στον Κοβάσεβιτς, προτίμησε στη μεσαία γραμμή τον Πατσατζόγλου παρτενέρ του Στολτίδη και επανέφερε έπειτα από περίπου πέντε μήνες στο κέντρο της άμυνας τον Ραούλ Μπράβο. Ο Ισπανός αμυντικός διακρίθηκε και είχε άψογη συνεργασία με τον Ζεβλάκοφ.
Ο Ολυμπιακός καθάρισε το ματς στο α΄ ημίχρονο μέσα σε επτά λεπτά, έχοντας πρωταγωνιστές τους Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι. Η πειραϊκή ομάδα σημείωσε δύο γκολ και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.
Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η ακριτική ομάδα ακολούθησε το σύστημα 4-4-2. Το επιθετικό δίδυμο Λαμπριάκος, Ρατζίνσκι παγιδεύτηκε από τους Ζεβλάκοφ, Μπράβο. Αποτελεσματικοί ήταν οι πλάγιοι Τοροσίδης, Λεονάρντο. Οι Στολτίδης, Πατσατζόγλου έκλεισαν διαδρόμους και βοήθησαν τα μέγιστα στην αμυντική λειτουργία.
Η μεσαία γραμμή της Ξάνθης αντιμετώπισε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και στα μαρκαρίσματα. Οι Διγκόζης, Τόμιτς, Ρίκα, Κιντάνα έχασαν τη μάχη του κέντρου. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ δυνατός στα πλάγια με τους Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς. Ο Αργεντινός και ο Σέρβος πλαγιοκόπησαν την άμυνα της Ξάνθης και οι Ριζογιάννης, Παπαδημητρίου δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα.
Αχίλλειος πτέρνα για τη SΚΟDΑ ήταν η αμυντική γραμμή.
Στο 31΄ ο Γκαλέτι εκτέλεσε φάουλ, ο προωθημένος Ζεβλάκοφ νίκησε στον αέρα τον Ριζογιάννη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1). Δημιουργός του δεύτερου γκολ ήταν πάλι ο Γκαλέτι. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός απέφυγε τον Παπαδημητρίου και έστειλε σέντρα συστημένη στον Τζόρτζεβιτς. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με απευθείας αριστερό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκσπούρνινγκ (0-2).
Το γήπεδο της Ξάνθης πήρε φωτιά από τους οπαδούς του Ολυμπιακού, οι οποίοι παραληρούσαν στο πέταλο των Πηγαδίων.
Ο τεχνικός της Ξάνθης Νίκος Κεχαγιάς πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο β΄ ημίχρονο στην προσπάθεια να βοηθήσει την ομάδα του. Οι Σταθάκης, Άλβα πήραν τις θέσεις των Ριζογιάννη, Τόμιτς (48΄), αλλά στο 49΄ η SΚΟDΑ βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία γκολ! Ο Τοροσίδης με εντυπωσιακό σλάλομ μπήκε μέσα στην περιοχή του Γκσπούρνινγκ, γύρισε την μπάλα στον Μήτρογλου. Ο νεαρός «ερυθρόλευκος» φορ σούταρε, έδιωξε με το κεφάλι ο Ζουέλα, η μπάλα στρώθηκε στον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος με το αριστερό την έστειλε στον ουρανό της εστίας: 0-3. Ο «Τζόλε» σε μεγάλα κέφια χθες σημείωσε το τρίτο του γκολ με εκτέλεση φάουλ στο 52΄: 0-4.
Η Ξάνθη έμοιαζε σαν σάκος του μποξ. Το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της τιμής με τον Λαμπριάκο. Ένα λεπτό αργότερα (53΄), σε κόρνερ του Κιντάνα, ο Λαμπριάκος πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 1-4.
Ο Σεγκούρα πραγματοποίησε μετά το 70΄ τις αλλαγές. Απέσυρε τους Τοροσίδη (71΄), Γκαλέτι (73΄), Κοβάσεβιτς (79΄). Ο Σέρβος επιθετικός φάνηκε εκνευρισμένος από την αλλαγή και πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια. Ο λόγος ήταν οτι δεν του έδωσε την ευκαιρία ο προπονητής του να προσπαθήσει να σκοράρει (κυνηγούσε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ έχοντας πετύχει 17 γκολ). Ο Κοβάσεβιτς έχει συμπληρώσει τέσσερις κίτρινες κάρτες και θα απουσιάσει στο τελευταίο ματς με τον Ηρακλή.
Οι Λεντέσμα, Μενδρινός, Λούα Λούα που μπήκαν έδωσαν ρυθμό στον Ολυμπιακό, ωστόσο τις σπουδαιότερες ευκαιρίες έχασε η Ξάνθη. Τη μεγαλύτερη στο 86΄, όταν ο Σταθάκης με φάουλ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι. Κοντά στο γκολ έφθασαν οι Λαμπριάκος (60΄), Φλίσκας (61΄), Ρίκα (73΄), Άλβα (78΄). Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν δύο ευκαιρίες με τους Κοβάσεβιτς (69΄), Λούα Λούα (90+) και μετά το τέταρτο γκολ φρενάρισαν την απόδοσή τους.
Αντικειμενική ήταν η διαιτησία του Γιώργου Κασναφέρη. Ήταν κοντά στις φάσεις και έβγαλε με επιτυχία το παιχνίδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης